Instrukcja postępowania osób poddanych obowiązkowej kwarantannie

Osoba poddana obowiązkowej kwarantannie odbywa ją razem z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi. Informuje ona Policję albo organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej o imieniu i nazwisku oraz numerze PESEL i numerze telefonu tych osób, jeżeli go posiadają. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. Zatajenie informacji
o obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące może nieść za sobą skutki karne (narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia). Osoby skierowane do izolacji domowej (kwarantanna domowa) w 7 dobie jej trwania otrzymają na numer telefonu wskazany do kontaktu SMS-a informującego o konieczności kontaktu
z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania informacji o czasie trwania kwarantanny domowej.

Osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę, informuje pracodawcę o jej odbywaniu. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon, mail, etc.

W celu wypłaty osobie odbywającej obowiązkową kwarantannę, za okres jej trwania, wynagrodzenia lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, osoba ta, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny, składa pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Oświadczenie to musi zawierać:

1) dane osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę,

a) imię i nazwisko,

b) numer PESEL, jeżeli go posiada,

c) serię i numer paszportu/dowodu

2) dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia;

3) podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę.

Pracodawca lub podmiot zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego z tytułu choroby może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu. Wystąpienie wymaga uzasadnienia.

Autor: Mateusz Górski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *