Przedsiębiorca nie musi informować dłużnika o udostępnieniu jego danych komornikowi.

 Motyw  31  RODO  wskazuje,  że  „organy  publiczne, którym  ujawnia  się  dane  osobowe  w  związku z  ich  prawnym  obowiązkiem  sprawowania  funkcji publicznej (takich jak organy podatkowe, organy celne, finansowe  jednostki  analityki  finansowej,  niezależne organy administracyjne czy organy rynków finansowych regulujące  i  nadzorujące  rynki  papierów  wartościowych),  nie  powinny  być  traktowane  jako  odbiorcy, jeżeli otrzymane przez nie dane osobowe są im niezbędne do przeprowadzenia określonego postępowania w interesie ogólnym zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego”.

Zatem przedsiębiorca, który dysponuje prawomocnym wyrokiem sądu i z powodu braku wpływu należnych mu  płatności  przekazał  dane  osobowe  dłużnika  komornikowi sądowemu w celu prowadzenia przez niego ich egzekucji, realizując prawo dostępu osoby do do-tyczących jej danych, o którym mowa w art. 15 RODO, nie  musi  wskazywać  komornika  jako  podmiotu, któremu dane zostały ujawnione.

(źródło: newsletter Prezesa UODO 09/2020)

Komentarz:

Należy pamiętać o zasadzie, że wszelkie przetwarzanie danych osobowych musi mieć swoją podstawę w przepisach prawa. Dotyczy to zarówno samego pozyskiwania danych, zakresu informacji jak również realizowania obowiązku informacyjnego w stosunku do osób fizycznych. Jeżeli przepis pozwala na przekazanie danych to wówczas nie musimy o takim działaniu informować. Dotyczy to między innymi dochodzenia roszczeń w ramach uzasadnionego interesu prawnego. Nie musimy informować dłużnika o skierowaniu sprawy do komornika lub skorzystaniu z usług biura informacji gospodarczej.

Paulina Golińska

Asystentka radcy prawnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *